Mali

Yazan;Şahin Hancanov

Batı Afrika’da yaklaşık 15 milyon nüfuslu, yü­zölçümü Türkiye’den büyük, halkın yüzde 98’inin Müslüman olduğu bir ülke. Resmi dili Fransızca olan Mali’de yaygın olarak 6-7 fark­lı dil konuşuluyor. En yaygın dil ise Bambara dili. Başkent Bamako. Toplam beş şehri var. Ül­kenin güney kısımları yemyeşil meyve ağaçla­rıyla dolu, kuzey kısmı ise geniş çöllerle kaplı.

Zengin ve fakir olarak iki sınıf bulunmak­ta. Orta gelirli sınıf yok denecek kadar az. Ka­dınların etkin olduğu bu ülkede tarımcılık ve hayvancılık en önemli geçim kaynağı. Sanayi ürünlerinin hemen hemen tamamı dış ülke­lerden geliyor. Aynı zamanda altın ülkesi olan Mali’de madeni yabancı şirketler çıkarıyor ve yüzde 80’ini alıyorlar. Geriye kalan yüzde 20 ise hükümete veriliyor. Çok evliliğin yasal olduğu, 200 dolar kazanan kişinin iki eşli olma ihtima­linin yüksek olduğu bir yer burası. İnsanlarının çok çalışkan olduğu söylenemez ama bunda coğrafî şartların etkisi de gözardı edilemez.

Biz orada bir ramazan ayı geçirdik. Bayramlar­da akraba ziyaretlerine çok önem verdiklerini gözlemledik. Bu ülkede temizlik sorunu olup kanalizasyon giderlerinin açık olduğunu, bu­nun neticesinde kötü koku yayıldığını ve bu­nun birçok hastalık sebebi olduğunu hakka’l-yakin biliyoruz. Namaz kılan beyaz tenli insan­lara inanılmaz teveccühleri var. Çocuklar ise el sıkışmak için sıraya giriyorlar ve “Dubabu” (Avrupalı) diye bizi selamlıyorlar. İnsanların ihtiyaç sahibi olduğu, yardım edilmesi gere­ken bir yer Mali. Ramazan kumanyası dağıtır­ken normal ihtiyaç sahibinden ziyade aşırı ihti­yaç sahiplerine vermeye çalışıyorduk. 100 kişi­lik erzak dağıttığımız yerde bir yüz kişilik daha dağıtsanız yine de kifayet etmezdi ihtiyaç sahi­bi insanların sayısına.

Orada kuyu açılışı, kumanya dağıtımı, iftar programları düzenlemek nasip oldu. Farklı şe­hirlerde kumanya dağıtımı yaptık. Orada kal­dığımız medresede her gün 50 kişilik iftar ve­riliyordu. Dışarıda da her gün farklı bir camide olmak üzere 50 kişilik iftar veriyorduk.

Kısacası insanları mutlu etmenin ufak şeylerle mümkün olduğu bir ülke Mali…

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*