Tanzanya

Yazan;Yekta Hatiboğlu

Tanzanya Hint Okyanusu’na kıyısı olan bir Orta Afrika ülkesi. Afrika’nın en hızlı gelişen ülkele­rinden birisi ayrıca. Zengin ve fakir nüfus ara­sındaki gelir dağılımı çok dengesiz. Kimi Afrika ülkelerinde görmeye alışkın olduğumuz açlık­tan ölümler yok bu ülkede. Yine de yoksul ve yardıma muhtaç nüfus çok kalabalık.

Ekvator’a çok yakın olduğundan sıcaklık de­ğerleri yüksek. Ülkenin tamamına yakın kesi­minde ormanlar hakim. Birçok meyve ve baha­rat çeşidi bu ormanlarda görülebilir. Türkiye’de çok nadir karşılaştığımız tropikal meyveler bu­rada bol ve ucuz. Klimanjaro Dağı ve Seren­geti Milli Parkı ülkenin dünyaca ünlü turistik mekânlarından. Buradaki sahiller de temiz, güzel ve yüzmek için birebir.

Ülkenin en büyük şehri Darü’s-Selam. Bu şehir­de istenilen her şey bulunabiliyor. Şehir içi ula­şım ucuz olsa da birkaç ana cadde dışında şeh­rin yolları kullanıma uygun değil. Büyük otel­ler, devlet daireleri, alışveriş merkezleri gibi bi­nalar dışında evlerin tamamı tek ya da iki kat­lı. Ülkede Svahilice konuşuluyor. Nüfusun yüz­de 60-65’i Müslüman, geri kalanının tamamı­na yakını ise Hıristiyan. Bu Hıristiyan nüfus misyonerlik faaliyetleri sonucu yerel dinlerini değiştiren insanlardan oluşuyor, bir kısmı ise eski Müslümanlardan. Avrupa ve Uzak Doğu­dan gelen birçok misyoner burada faaliyetleri­ni sürdürüyor. Bu nüfus ayrıca ülkenin en zen­gin kesimini teşkil ediyor.

Yönetim biçimi cumhuriyet ve cumhurbaşkanı sırayla Hıristiyan ve Müslümanlardan seçiliyor. Şu anki cumhurbaşkanı ise Müslüman.

Sömürgeci Avrupalı imajı yok halkın gözünde. Köle ticaretini en çok yapanlar Araplar olmuş burada; o yüzden pek sevilmiyorlar.

Kısa bir sosyalizm dönemi yaşamış olan ülke­de sokaklarda Che posterleri göze çarpıyor. Aynı şekilde Obama’nın resimleri de. İngiliz takımlarının da pek çok taraftarı var burada. Maçları da hevesle takip ediliyor.

Tüm bu özellikleri ve sıcakkanlı halkıyla Tan­zanya gezip görmeye değer bir ülke.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*