Mehmed Âkif Ersoy’un Kur’an Meali

Değerlendiren;Suheyb Öğüt

Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMÜ) Medeniyetler İttifakı Enstitüsü Müdürü ve Vakfımızın Yönetim Kurulu Başkan yardımcısı Prof. Dr. Recep Şentürk, 25 yıldır sakladığı “İs­tiklal Şairi’’ Mehmed Akif’in çalışması olduğu belirtilen Kur’an-ı Kerim mealinin yaklaşık 3’te 1’lik bölümünü yayımladı.

Mahya Yayınevi’nden çıkan Mehmet Akif’in olduğu belirtilen Kur’an-ı Kerim mealinin tanıtım toplantısı, FSMÜ Medeniyetler İttifakı Konferans Salonu’nda yapıldı. Toplantıya HAS Parti Ge­nel Başkanı Numan Kurtulmuş, Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürü Mustafa Ekici ile çok sayıda akademisyen katıldı.

Kitabı yayımlayan Prof. Dr. Recep Şentürk, toplantıda yaptığı konuşmada, Mehmet Akif’in ya­kıldığı, kaybolduğu düşünülen Kur’an-ı Kerim mealinin 3’te birlik kısmını yayımlamanın mut­luluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Şentürk, bugünün Türk kültür tarihi için çok önemli bir gün olduğunu anlatarak, “Bu mealin tarihini, Türk kültürünün bir özeti gibi okumak mümkündür. Mealin çok trajik, acılarla, endi­şelerle, korkularla dolu bir tarihi var ve biz bu tarihi inşaallah burada kısmen de olsa mutlu bir sona getirmeye çalışacağız. Yakıldığı, yok olduğu düşünülen ve kendisinden ümit kesilen bir hazine bugün gün ışığına çıkıyor. Tarih tashih edilecek ve yeniden yazılacak. Bizler de bunun şahidi olmaktayız. Meal tamamen kaybolmamıştır. 3’te birlik kısmı elimizdedir. Bundan sonra da kaybolmayacaktır. Yaklaşık çeyrek asırdır ağırlığını taşıdığım bir yükü, milletime tevdi etmiş oluyorum. Bu yükten kurtuluyorum’’ diye konuştu.

Taşıdığı emaneti endişeler ve korkularla muhafaza etmeye çalıştığını aktaran Şentürk, şöyle de­vam etti:

“Akif’in endişelerini, belki onun kadar olmasa bile, kısmen ben de yaşadım. Arkadaşlarım, be­nim bu konuda neden bu kadar ketum olduğumu soruyorlar. Çünkü ben bunu Akif’in emaneti olarak, diğer taraftan da milletin emaneti olarak değerlendirdim ve Akif’in vasiyetine aykırı ola­cak herhangi bir durumun olmaması için elimden gelen gayreti göstermeye çalıştım. Ancak inşaallah Akif’i endi­şeye sevk eden o şartlar artık ortadan kalkmıştır.’’

Mehmed Akif’in yakın arkadaşı Yozgatlı İhsan Efendi’nin öğrencisi Mustafa Runyun’un vefatında, oğlu Ali Yahya’yı 1988 yılında Erenköy’deki evinde ziyaret ettiğini ve kü­tüphanede teksir kağıtlarına daktilo ile yazılmış sayfa­ların yer aldığı dosyayı gördüğünü kaydeden Şentürk, “Bunların ne olduğunu Ali Yahya Bey’e sordum. Ali Yah­ya Bey bana bunun Akif’in Kur’an tercümesi olduğunu söyledi. Bu dosyayı isteyip örneğini aldım. Yıllar boyun­ca bu metni çeşitli endişelerle hiç kimseyle paylaşmadan muhafaza ettim. Ancak bir vesileyle bu sırrımı paylaştı­ğım Asım Cüneyd Köksal kardeşimin teşvik ve ısrarı ya­yımlama konusunu gündemimize almamıza neden oldu. Başta Hayreddin Karaman ve Raşit Küçük hocalarımız olmak üzere istişare yaptığımız alimler, hac ve umre esnasında yaptığımız istihareler neticesinde, benim için gerçekten zor olan yayın­lama kararı kesinleşmiş oldu’’ dedi.

Mehmed Akif konusundaki çalışmalarıyla tanınan yazar Dücane Cündioğlu ile Ertuğrul Düzdağ’ın da görüşlerine başvurduklarını ve mealin Mehmed Akif tarafından hazırlandığına kanaat getirdiklerini dile getiren Şentürk, “Bu tercüme kendi kendinin şahidi. Ancak Akif tara­fından yapılabilecek bir tercümedir’’ diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*