Medeniyet, Evrensellik ve Değişim

Moderatör: Abd al-Fattah El-Awaisi

ALI AREF NAYED / Kalam Research & Media
Değişen Dünyada Geleneği Canlandırmak
Ali Aref Nayed sunumunda, küresel dünyanın hızlı değişimi, çağımızın agresif bilimciliği, yaygınlaşan materyalist yöneliş ve fanatizm karşısında İslâm geleneğinin anlam üretip rehberlik etmesi gerektiğinin aciliyeti üzerinde durdu.
NICOLE HIRSCHFELDER / Eberhard Karls Universität Tübingen
Baskı Altında Bir Çalışma: “Medeniyet” ve “Değişim” Üzerine Eleştirel Bir Bakış
Hirschfelder sunumunda, ilerleme anlatısına göre “medeniyet” ve “değişim” terimlerinin daha iyi bir geleceğe doğru ilerlemeyi nitelediğini vurgulayarak bunun nedenli geçerli olduğunu eleştirel bir biçimde değerlendirdi.
HASSAN NAKATA KO / Doshisha University
Temel Prensibi Şeriat Olan İslam
Medeniyetinin Evrenselliği
İslâm medeniyetinin Fıkıh ile karakterize edildiğini ifade eden Nakata, bu kimliğini Şeriat’tan sabit ve tutarlı bir şekilde pozitif normlar sistemiyle çıkartılan Ahkam-ı Fıkhiyye ile koruduğunu vurguladı..
SERDAR DEMIREL / Malezya Uluslararası İslam Üniversitesi
Disiplinlerarası Perspektifle Zamanın Ruhu ve Hadislerin Yorumlanmasını Anlamak
Hadisin mesajını anlamak ve Müslümanlara aktarmak üzere tesis edilmiş ilkelere dair bazı kritik noktalara dikkatleri çekme amacını taşıyan Demirel sunumunda, tarih boyunca İslâm alimlerinin, Hz. Peygamber’in sözleri, eylemleri ve onay verdiği davranışların gerçek anlamını ortaya çıkarmak ve değişen koşullarla uyumlu olarak yorumlamak için çaba göstermiş olduklarını vurguladı.
SELMAN ÖGÜT / Marmara Üniversitesi
Hukuk Sistemlerinin Değişimi
Selman Ögüt sunumunda, Vestfalya hukuk rejiminin devletler arasında egemen eşitliği kurduğunu belirterek bundan sonraki gelişmelerin serencamını ortaya koydu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*