Felsefe-Kelam Çalıştayı

Yazan:Muhammed Hasan Kılıç / Galatasaray Üniversitesi

John Templeton Foundation (JTF) ve Kalam Research, Müslüman ilahiyatçıların çağdaş analitik felsefeyle aşinalığının arttırılması amacıyla başlattığı üç senelik İslami Analitik İlahiyat Projesi kapsamında çeşitli ülkelerde yapılacak atölyelerin Türkiye ayağında İSAR’a konuk oldu. Atölye, 1-12 Eylül 2014 tarihlerinde Üsküdar’daki Özbekler Tekkesi’nde gerçekleştirildi. On günlük yoğunlaştırılmış programda kelam formasyonu almış çeşitli milletlerden öğrencilere analitik felsefe tanıtıldı.

Programın amacı, kelamla ilgilenen öğrencileri çağdaş analitik felsefeyle tanıştırmaktı. Derslere ilahiyatta analitik felsefenin önemine dikkat çekilerek başlandı. İlahiyat ve analitik felsefenin tarihteki yakınlıklarının yanında çağdaş analitik felsefenin ilahiyat için taşıdığı yeni imkânlardan bahsedildi.

İki hafta süren atölyede ilk haftanın dersleri çoğunlukla analitik felsefenin mahiyeti ve temel mevzuları (ihtilafın epistemolojisi, tümevarım, Bayesçilik, sıfatlar [universals], nedensellik [causation], inşa [constitution] vb.) üzerineydi. Bu dersler esas itibariyle çok JTF’nin felsefe ve ilahiyat programından sorumlu Dr. Alexander Arnold tarafından verildi. Yale-NUS Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Andrew Bailey’nin sunumlarıyla ilerleyen ikinci haftanın derslerinde ise ağırlık analitik ilahiyattaydı. Bazı konular ise tüm bu oturumlara iştirak eden JTF Başkan Vekili Dr. Micheal Murray ve Syracuse Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Ahmet Abdel Meguid tarafından sunuldu.

Felsefe dersleri, sabah ve öğle olmak üzere iki aşamada gerçekleştirildi. Sabah oturumunda günün konusu tanıtıldı ve bu konudaki temel tartışmalara değinildi. Öğle oturumunda ise bu konuyla ilgili önceden okunması istenen makaleler analiz edildi. Bu analizlerde öğrencilerin katılımı teşvik edilerek sınıf içi tartışma ortamı oluşturuldu. Bu sayede konular daha iyi anlaşılmakla birlikte öğrenciler analitik felsefenin dili olan önerme kurmayı öğrendi.

İkindiye kadar süren felsefe derslerinin ardından öğrenciler günün konusunu kelam perspektifinden tartışmak üzere bir araya geldi. Bu toplantılar Maşuk Yamaç ve Dr. Mürteza Bedir’in riyasetinde gerçekleşti. Farklı milletlerden olmaları hasebiyle farklı kelam formasyonları almış öğrenciler bu oturumlarda bilgi ve fikir alışverişinde bulundular. Bu oturumlar sayesinde öğrenciler, sabahki felsefe derslerinin kelamdaki karşılıklarını görmekle de kalmayıp kelamdaki farklı yaklaşımları görme imkanı buldular.

Derslerin sonunda Dr. Micheal Murray, analitik felsefenin ilahiyat açısından taşıdığı imkânlara ve Hıristiyan ilahiyatçılar ile Müslüman ilahiyatçıların akademik dünyada birbirlerine duyduğu ihtiyaca işaret ederek bu kursun önemine bir kez daha vurgu yaptı.

Bu kurs öğrencilere çeşitli bölgelerden farklı formasyon almış emsalleriyle tanışma, onların çalışmalarından haberdar olma ve faydalanma imkanı tanımıştır. Öğrenciler oluşturdukları online paylaşım ortamıyla iletişimlerini kurs sonrasında da devam ettirdiler. Ayrıca Kalam Research and Media’nın El-Ezher’de organize edeceği bir sonraki atölyeye de davet edildiler.

indir

cropped-isar_logo

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*