İSAR Teknoloji Sunumları 1

Yazan: Yusuf Akbulut / İSAR Araştırma Görevlisi

Zotero sunumu, yeni başlayan İSAR Teknoloji Sunumları kapsamında 10 Ekim Cuma günü İSAR merkez binasında gerçekleştirildi. Sunumda Yusuf Akbulut “zotero” isimli iktibas yönetim programını uygulamalı olarak anlattı.

“Zotero” [zoh-TAIR-oh] akademik yazılarda kaynak gösterme işlemini kolaylaştıran bir yazılım. Aynı işlevi gören yazılımlar arasında EndNote, Mendeley, RefWorks ve Paper sayılabilir. Zotero ücretsiz, açık kodlu, küçük ve kullanımının kolay olması yönüyle benzerlerinin önüne geçiyor. Hem Mac hem Windows bilgisayarlarda kullanılabilen program her seviyedeki akademisyenin bilmesi ve kullanması gereken yazılımlar arasında. Birkaç maddede bu yazılımın faydalarını şöyle sıralayabiliriz:

1- Eserinizde kullanacağınız kaynakların kaynak bilgilerini elinizle yazmak yerine bir kütüphane ya da Google Books veya Amazon gibi büyük kitap sitelerinden tek tıklama ile alabilirsiniz.

2- Eserinizi göndereceğiniz kurum sizden kaynaklarınızı hangi yöntemle göstermenizi isterse istesin bunun gereksiz ayrıntılarını öğrenmeye gerek kalmadan işinizi kolayca yapabilirsiniz.

3- Satır içi, tam notlu, notsuz vb. farklı kaynak gösterme yöntemleri arasında istediğiniz şekilde geçiş yapabilirsiniz.

4- Eseriniz bittiğinde istediğiniz yöntemde tek tıkla kaynakça hazırlayabilirsiniz.

5- Programın size sunduğu kaynak gösterme yöntemleri size uygun değilse 10.000’e yakın ek yöntem arasından size uygununu bulabilir ya da hiç birisi size uymuyorsa kendi yönteminizi oluşturabilirsiniz.

6- Programı düzenli kullandığınız takdirde öğrencilik yıllarında yazdığınız ödevlerde kullandığınız kaynaklara bile her zaman ulaşabilir ve onları kolayca tekrar kullanabilirsiniz.

 

Yazılım hakkında ayrıntılı bilgi resmi sayfasından edinilebilir: zotero.org

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*