İSAR Kütüphanesi

Yazan:Hüseyin Karaer – İSAR

Kütüphanemiz, İSAR (İstanbul Araştırma ve Eğitim Vakfı) araştırmacı ve öğrencilerinin yetişmesi ve gelişmesinde ihtiyaç duyulacak yayınları toplamak amacıyla 2009 yılında kurulmuştur. Araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin süratli ve sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için modern yöntemlerle çalışan kütüphanede İslâm kültürü, tarihi ve medeniyeti ile ilgili yayınlar düzenli takip edilerek araştırmacıların hizmetine sunulmaktadır. İslâmiyat sahasının dışına taşarak Türk tarihi, kültürü ve edebiyatı başta olmak üzere sosyal bilimlerin birçok alanında da zenginleşen kütüphane, çoğu Arap dili ve edebiyatı olmak üzere Osmanlıca birçok nadir eser bulunmaktadır.

İSAR Kütüphanesi İslamî ilimler, Osmanlı araştırmaları,modern Batı düşüncesi ve sosyal bilimler alanlarında seçme kitaplardan oluşan nitelikli bir araştırma kütüphanesidir. Halen 30 bini aşkın kitap ve dergiden oluşan koleksiyon sürekli yeni alımlar ve bağışlarla zenginleşmektedir. “Library of Congress” kataloglama sistemiyle düzenlenen kütüphane açık raf sistemiyle başta İSAR ailesi olmak üzere akademik camiaya hizmet vermeye devam etmektedir.

Kurulduğu yıllarda dar bir alanda bulunan kütüphanemiz 2015 yılı itibariyle kendine ait Bülbülderesi Üsküdar’daki yeni yerleşkesine taşınmış olup ödünç kitap hizmeti, fotokopi, okuma salonu, araştırma faaliyetleri, süreli yayın ile haftanın her günü 24 saat araştırmacılarına hizmet vermeye devam etmektedir.

 

DSC_8047 Kütüphane Küçük Foto

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*