İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Gurubu

Yazan:Abdullah Uçar

İSAR Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu, 2009 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren ve ISAR çatısı altında ülkemizin muhtelif coğrafyalarından gelen hekim ve fıkıhçıların katılımıyla gerçekleşen “İslâm Âlimlerinin Tıbbi Konularda Fetva Verirken Bilgi Edinme Usulleri” başlıklı atölye çalışmasıyla faaliyetlerine başlamış çalışma grubudur.

Merhûm Mehmet Akif’in “Kuran’dan alıp ilhamı, asrın idrakine söyletmeliyiz İslam’ı” dizelerinde işaret ettiği üzere İSAR TAÇ Grubumuz, insanı yaratılmışların en şereflisi olarak ele almakta ve bu sebeple modern tıp bilimlerinin İslam ahlâkının gerekleriyle uyum içerisinde uygulanabilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Tıbbi uygulamaların sınırlarının ve standartlarının tıbbî etik çerçevesinde belirlendiği uluslar arası anlaşmalara İslam dünyasının hazırlıksız yakalanmaması, bi’lakis İslam dünyası adına bu anlaşmalara yön verebilecek ürünleri ortaya koymayı kendine vizyon olarak belirlemektedir.

Çağdaş tıbbi uygulamaların etik ve yasal dayanaklarının çok farklı bakış açıları ile tartışıldığı, dolayısı ile farklı ahlâkî yargıların oluştuğu dünyamızda; yüksek insani değerlerin korunması; uygulama ve yasaların bu temellere dayandırılması için, bu türden çalışma ve araştırmalar çok büyük önem arz etmektedir. Tıp ve Ahlâk Çalışma Grubu’nun temel amacı, klasik tıbbi uygulamaların ve çağdaş tıbbi gelişmelerin İslami değerler ve bilgiler ışığında değerlendirilerek, İslamın özüne, ruhuna ve kurallarına uygun olup olmadığının ortaya konmasıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*