Mezuniyet Töreni 2014-2015

Yazan:Fatih Tanrıkulu / İSAR

 

2014-2015 Mezuniyet Töreni İSAR konferans salonunda gerçekleştirildi.8

13 Ekim Salı günü Düzenlenen törene İSAR Mütevelli Heyeti Başkanı Hayreddin Karaman, İSAR Mütevellisi Abdullah Tivnikli, İSAR Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Küçük ve İSAR Yönetim Kurulu Üyeleri Recep Şentürk, Adem Ergül, Ali Can, Ebubekir Tivnikli Tıp ve Ahlak Çalışma Grubu Başkanı M. İhsan Karaman, İSAR Danışmanlar Kurulu Başkanı Mürteza Bedir, İSAR’da seminer veren hocalar, İSAR öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Program yemek ikramının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı, ardından bir konuşma yapan İSAR Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Koordinatör Recep Şentürk hocamız İSAR’ın ikinci mezunlarını vermesinden dolayı duyduğu memnuniyet ve şükürle sözlerine başladı. Modern üniversite eğitimi alanlarla geleneksel medrese eğitimi alanlar arasındaki uçuruma dikkat çeken Şentürk, ‘’Bir tarafta geleneksel eğitimle yetişmiş insanlar var bir tarafta modern eğitimle yetişmiş insanlar var. Bunlar arasındaki boşluk çok fazla; İSAR’ın hedefi bu uçurumu kabul edilebilir noktalara çekmektir. Bunun için İSAR kendine üç hedef koymuştur; ilim, takva ve beyan. Bu üç hedefi gerçekleştirebildiğimiz ölçüde başarılı olacağız. Elhamdülillah Allah-u Teâlâ baştan planladığımızdan ve beklediğimizden daha üstün başarıları bizlere nasip etti. İSAR kurulalı 10 sene dahi geçmedi fakat buraya gelen insanlar sanki burası 50 yıllık, 100 yıllık bir müesseseymiş gibi bir intiba ediniyorlar ve dünyanın önde gelen kuruluşları bizlerle işbirliği yapmak için müracaatta bulunuyorlar.’’ şeklinde konuştu.

İSAR Yönetim Kurulu Başkanı Raşit Küçük hocamız ise ‘’Allahu Teâlâ’ya hamdımız şu sebepledir ki bizleri hayırlı işlerde bulunmaya muvaffak kılıyor. İSAR kuruluşunda bulunurken İSAR neler yapacak konusu konuşuldu, tüzüğü hazırlandı ve bir vakıf olarak ortaya çıktı. Orada beni en çok tatmin eden, heyecanlandıran ve buraya bağlı kılan şeyin esas sebebi şudur, Türkiye’de vakıflar çok kere dernek gibi kuruluşlardır. Yani bir yerlerden paralar toplanarak yaşatılmaya çalışılır. Bu İslam’ın vakıf diye nitelendirdiği kuruma uymayan bir yaklaşımdır. İSAR gerçek manada bir vakıf olma istidadıyla yola çıktı.’’ İfadelerini kullandı. Raşit Küçük hocamız sözlerini şu şekilde sürdürdü ‘’ İSAR gibi hedefi evrensel olan ve bunu da hakikaten icra etmeye çalışan kuruluşlarımızın sayısı yeterli değil. Gönül ister ki bu gibi kuruluşlar daha da artsın, bir ilim dalında yapılan çalışmalara katkı sunsun ya da bu alanlarda çalışmalar çoğalsın. Bunların hepsine olan ihtiyacımız bitmeyecek ama bu dalların hepsinde Allah’ın bilgisine ve ahlakın yaşanmasına her şeyden daha çok ihtiyacımız var.’’ ifadelerini kullandı.

Yönetim Kurulu Başkanı Hayreddin Karaman hocamız ise İSAR’da eğitim gören öğrencilerin ülkemize çok iyi hizmetler vereceğine inandığını belirtti. İslam Araştırmaları Merkezi’nin de bir dönem İSAR gibi lisans ve lisansüstü öğrencilere eğitim verdiğine değinen Karaman ‘’bana göre İSAR bu tecrübenin ikincisidir.’’ ifadelerini kullandı.

Hocalarımızın konuşmalarının ardından bu yıl İSAR’dan mezun olan Oğuz Bozmaoğlu, Muhammed Akkuş ve Tuncay Sandıkçı İSAR’a dair duygu ve düşüncelerini davetlilerle ve öğrencilerle paylaştı. Konuşmaların ardından ise diploma törenine geçildi. Bu yıl İSAR Temel Eğitim Programı’nı tamamlayan 20 öğrenci İSAR Yönetim Kurulu Üyelerinden ve İSAR’da eğitim veren hocalarımızdan diplomalarını aldılar. Mezuniyet törenimiz çekilen hatıra fotoğrafıyla nihayete erdi.

 

mezuniyet (7) mezuniyet (1) mezuniyet (4) mezuniyet (5) mezuniyet (6)

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*