Özbekler Tekkesi Sohbetleri

İSAR İhtisas Merkezi olarak kullanılan Özbekler Tekkesi’ni daha yakından ta­nıyabilmek ve mekândaki neş’eye nü­fuz edebilmek maksadıyla tertip edilen Özbekler Tekkesi Sohbetleri, Mart ve Nisan aylarında gerçekleştirildi.

Medeniyetler varlıklarını şehirler üze­rinden ifade ederler. Bir şehrin silüeti dahi bize şehirli hakkında çıkarımlar yaptırabilir. Tatile girmeyen bir tah­sil vardır şehirde; teneffüsü olmayan, resmî, tatilsiz. Şehir ile şehirli arasında hiç bitmeyen bu nüfuz akışı mekânı

“Üsküdar Yarânı ve Özbekler Tekkesi” konulu ilk sohbette misafir Memduh Cum­hur Beyefendi idi. Sohbet boyunca tekkenin İstiklal mücadelesindeki rolü, ilmî ve sanatsal üretimleri ile Ahmet Yüksel Özemre, Nezih Uzel, Niyazi Sayın gibi Üskü­dar eşrâfının hatıraları anlatıldı. İSAR genel merkezinin hemen karşısında yer alan Bülbülderesi Mezarlığı’nın hikâyesi ko­nuşuldu.

“Üsküdar Mevlevîhânesi ve İstanbul Mevlevîhâneleri” başlıklı ikinci sohbet­te ise tekkenin konuğu Emin Işık idi. Kendisinin Özbekler Tekkesi’yle alaka­lı hatıraları da bu vesileyle kayda geçi­rişmiş oldu.

Üsküdar’daki tasavvuf kültürünün ko­nuşulduğu üçüncü meclisin davetlisi ise İrfan Gündüz’dü. Tasavvufun ana kaynaklarına kısaca değinen Gündüz, Sultantepe’de yaşayıp Özbekler Tekke­si’ne komşu olması hasebiyle mekânın canlı şahitlerinden biri olarak keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*