İSAR İhtisas Konuşmaları – XII Tez mi Yazmalı?

İSAR İhtisas Konuşmaları serisi kapsamında düzenlenen konferansların 12’ncisi İstanbul Şehir Üniversitesi öğretim üyesi Berat Açıl’ın “Tez mi Yazmalı?” isimli sunumuyla 2
Mart 2018 tarihinde Özbekler Tekkesi’nde gerçekleştirildi.

Özellikle de tez yazım aşamasında bulunan ihtisas birimi öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği sunumda Açıl, konuşması boyunca bir tezin olmazsa olmazı olarak gördüğü “ontolojik dert” kavramını merkeze alacak şekilde bir çerçeve belirledi. Açıl’a göre ontolojik dert kavramlaştırması, bir tezin başarılı bir şekilde tamamlanabilmesi noktasında kritik önem taşımaktadır. Bu bağlamda tezi yazan kişinin ele almış olduğu meseleye atfettiği hayatiyet derecesi, onu bu yolda motive eden unsurların başında gelmektedir. Bu ontolojik dert, ulvi bir gaye ile ilişkili olabileceği gibi sıradan bir amaca da hizmet ediyor olabilir.

Bu merkezî kavram üzerinden ve büyük ölçüde interaktif olarak gelişen konuşmanın ilerleyen bölümlerinde tez yazım sürecinde dikkat edilmesi gereken teknik hususlara da yer veren Açıl, iyi bir literatür değerlenmesinin ne şekilde yapılacağından bölümlerin nasıl dizayn edilebileceğine kadar çeşitli hususlarda halihazırda tez yazan öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*