Tez Atölyesi

İSAR İhtisas 3. sınıf programının bir parçası olarak hayata geçirilen Tez Atölyesi, öncelikle yüksek lisans veya doktora tez çalışmaları devam eden İSAR öğrencilerinin tez önerilerini/planlarını, taslak metinlerini ve yazdıkları bölümleri, ilgili katılımcıların bulunduğu bir ortamda sunarak yazım süreci devam ederken tez taslağını fikir alışverişine açma gayesini taşıyor. Bu şekilde bir jüri ile karşılaşmadan önce tez çalışmalarının tartışılması ve araştırmacıların bu tartışma ortamının sunduğu yapıcı eleştirilerle çalışmalarını olgunlaştırma imkanı bulmaları amaçlanıyor.

Atölye, aynı zamanda iki haftada bir çeşitli alanlarda tezlerini tamamlamış araştırmacılar ile tez çalışması halen devam eden yüksek lisans ve doktora öğrencilerini bir araya getirerek yakın zamanda tezlerini tamamlamış olan bu araştırmacıların tez yazım süreçlerine dair elde ettikleri tecrübenin soru-cevap eşliğinde benzeri süreçlerden geçmekte olan adaylara aktarımı noktasında da önemli bir boşluğu dolduruyor.

Şimdiye kadar Özbekler Tekkesi’nde düzenlenen oturumlardan ilki, Marmara Üniversitesi İslam Hukuku alanında yüksek lisans çalışmasını sürdüren ve tezinin son aşamalarına gelmiş bulunan Ahmet Faruk Çelik’in sunumu idi. Onu İstanbul Üniversitesi Kelam alanında doktora çalışmalarını sürdüren Mesut Erzi ve Mehmet Aktaş izledi. İstanbul Şehir Üniversitesi Siyaset Bilimi alanında yüksek lisansını sürdüren Muhammet Akkuş ve Gebze Teknik Üniversitesi Fizik alanında doktora çalışmasını sürdüren Fatih Mintaş aynı haftadaki oturumu paylaşarak çalışmalarının seyrine dair bilgiler sundu. Son olarak Yusuf Akbulut, İstanbul Şehir Üniversitesi Sosyoloji sahasında yaptığı ve bitirmek üzere olduğu yüksek lisans çalışmasını tartışmaya açtı.

Kısa bir zaman evvel tezini tamamlamış olup çalışmalarında elde ettiği tecrübeleri tezlerine devam eden öğrencilerimizle paylaşma nezaketinde bulunan diğer araştırmacılar ise şunlar oldu:

• Cemal Atabaş, İstanbul Üniversitesi, Tarih Bölümü
• Cumhur Ersin Adıgüzel, İstanbul Üniversitesi, Tarih Bölümü
• Muhammed Fatih Çalışır, İbn Haldun Üniversitesi, Tarih Bölümü
• Muhammed İkbal Bakır, İbn Haldun Üniversitesi, Felsefe Bölümü
• Taha Yasin Arslan, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Bilim Tarihi Bölümü

İSAR İhtisas programının bir parçası olarak ilk defa bu dönem hayata geçirilen Tez Atölyesi’nin yüksek tahsile devam eden öğrencilerimiz için faydalı olmasını diliyor ve bundan sonraki dönemlerde de gelişerek devam etmesini ümit ediyoruz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*